Themes - Twenty Twenty - en to ro translation catalogue (138 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
ro: Tema noastră implicită pentru 2020 este făcută pentru a exploata din plin flexibilitatea editorului de blocuri. Organizații și afaceri au posibilitatea de a crea pagini de intrare dinamice cu infinite aranjamente folosind coloanele și grupurile de blocuri. Coloana de conținut centrată precum și tipografia cizelată o fac de asemenea perfectă pentru bloguri tradiționale. Stilurile complete pentru editare îți pot da o bună idee despre cum va arăta conținutul, chiar înainte de a-l publica. Poți să dai site-ului tău o notă personală prin schimbarea culorilor de fundal sau a culorii de accent în Personalizator. Culorile tuturor elementelor de pe site-ul tău sunt calculate automat bazat pe culorile pe care le alegi, asigurând un contrast coloristic de bună accesibilitate pentru vizitatorii tăi.

[ctx: color]
en: Custom
ro: Personalizată

[ctx: color]
en: Default
ro: Implicită

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
ro: Cu șapte etaje de o arhitectură impresionantă, UMoMA prezintă expoziții de artă contemporană, uneori alături de retrospective istorice de artă. Subiectele existențiale, politice și filozofice sunt intrinseci programului nostru. Ca vizitator ești invitat la tururi cu ghid, discuții despre artă, lecturi, vizionări de filme și alte evenimente cu acces gratuit.

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
ro: Destinația principală pentru artă modernă în Suedia

en: Introduction
ro: Introducere

en: August 1 — December 1
ro: 1 August - 1 Decembrie

en: Abstract Rectangles
ro: Dreptunghiuri abstracte

en: Featured Content
ro: Conținut reprezentativ

en: <em>Price</em><br>Included
ro: <em>Prețul</em><br>este inclus

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
ro: <em>Locație</em><br>Sala de expoziție B

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
ro: <em>Perioadă</em><br>1 August - 1 Decembrie

en: Event Details
ro: Detalii eveniment

en: Shop Now
ro: Cumpără acum

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
ro: O colecție uimitoare de cărți, gravuri și cadouri de la expozițiile noastre.

en: The Store
ro: Magazinul

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
ro: Expoziții premiate, cu artiști de renume internațional.

en: The Museum
ro: Muzeul

en: Double Call to Action
ro: Apel la acțiune dublu

en: Become a Member
ro: Devii un membru

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
ro: Sprijină muzeul și primești oferte exclusive

en: Call to Action
ro: Apel la acțiune

[ctx: menu]
en: Mobile
ro: Mobil

[ctx: menu]
en: Expanded
ro: Extins

[ctx: menu]
en: Horizontal
ro: Orizontal

[ctx: toggle text]
en: Search
ro: Caută

[ctx: color]
en: Secondary
ro: Secundară

[ctx: color]
en: Primary
ro: Principală

en: Nothing Found
ro: Nu am găsit nimic

en: Show author bio
ro: Arată biografia autorului

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
ro: Vezi arhiva <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
ro: Noua expoziție UMoMA își deschide porțile

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
ro: În

en: Join the Club
ro: Intră în Club

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
ro: Membrii primesc acces la exponate și vânzări exclusive. Costul pentru a deveni membru este de 99,99 $ pe an.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
ro: Devino membru pentru a primi oferte  exclusive!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
ro: Expozițiile sunt produse de UMoMA în colaborare cu artiști și muzee din întreaga lume și atrag deseori atenția la nivel internațional. UMoMA a primit o Distincție Specială de la Muzeul European al Anului și a fost desemnat printre finaliști pentru Premiul de Muzeu Suedez al Anului precum și pentru Premiul pentru Muzee al Consiliului European.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
ro: Cu șapte etaje de o arhitectură impresionantă, UM0MA prezintă expoziții de artă contemporană, uneori alături de retrospective istorice de artă. Subiectele existențiale, politice și filozofice sunt intrinseci programului nostru. Ca vizitator ești invitat la tururi cu ghid, discuții despre artă, lecturi, vizionări de filme și alte evenimente cu acces gratuit

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
ro: &#8220;Cyborgii nu sunt relevanți, precum a stabilit filozoful Donna Haraway. Ei nu-și amintesc cosmosul.&#8221;

en: From Signac to Matisse
ro: De la Signac la Matisse

en: The Life I Deserve
ro: Viața pe care o merit

en: October 1 -- December 1
ro: 1 Octombrie -- 1 Decembrie

en: Theatre of Operations
ro: Teatrul de operații

en: Read More
ro: Citește mai mult

en: August 1 -- December 1
ro: 1 August -- 1 Decembrie

en: Works and Days
ro: Exponate și zile

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
ro: Destinația principală pentru arta modernă din Suedia de Nord. Expoziția este deschisă în fiecare zi între orele 10:00 și 18:00 în timpul lunilor de vară.

en: The New UMoMA Opens its Doors
ro: Noua expoziție UMoMA își deschide porțile

en: Overlay Opacity
ro: Opacitate suprapunere

en: The color used for the text in the overlay.
ro: Culoarea folosită pentru textul din suprapunere.

en: Overlay Text Color
ro: Culoare text suprapunere

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
ro: Culoarea folosită pentru suprapunere. Implicit e culoarea de accent.

en: Overlay Background Color
ro: Culoare fundal pentru suprapunere

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
ro: Setări pentru șablonul de pagină „Șablon copertă”. Adaugă o imagine reprezentativă pentru a fi folosită ca fundal.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
ro: Aplică o culoare personalizată pentru legături, butoane, imagini reprezentative.

en: Primary Color
ro: Culoare principală

en: Search for:
ro: Caută după:

en: search again
ro: caută din nou

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
ro[0]: Am găsit %s rezultat pentru căutarea ta.
ro[1]: Am găsit %s rezultate pentru căutarea ta.
ro[2]: Am găsit %s de rezultate pentru căutarea ta.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
ro: Sus %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
ro: La început %s

en: 404 not found
ro: 404 negăsită

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
ro: Șablon lățime completă

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
ro: <span class="nav-short">Articole</span> mai vechi

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
ro: <span class="nav-short">Articole</span> mai noi

en: Post
ro: Articol

en: Close search
ro: Închide căutarea

en: Expanded Social links
ro: Legături sociale extinse

en: Close Menu
ro: Închide meniul

en: Social links
ro: Legături sociale

en: Footer
ro: Subsol

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
ro: De %s

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Page
ro: Pagină

en: Scroll Down
ro: Derulează în jos

[ctx: submit button]
en: Search
ro: Caută

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ro: Căutare &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
ro: Nu am găsit niciun rezultat pentru căutarea ta. Poți încerca o altă căutare cu ajutorul formularului de căutare de mai jos.

en: Search:
ro: Caută:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
ro: Editează <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
ro: Articol reprezentativ

en: Tags
ro: Etichete

en: Categories
ro: Categorii

en: Post date
ro: Dată articol

en: Post author
ro: Autor articol

en: Social Links Menu
ro: Meniu legături sociale

en: Primary
ro: Principal

en: Menu
ro: Meniu

en: Search
ro: Caută

en: Continue reading
ro: Citește în continuare

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
ro: Mai mare

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
ro: Mare

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
ro: Normal

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
ro: Mic

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Subtle Background
ro: Fundal subtil

en: Accent Color
ro: Culoare accent

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
ro: Piesele din această zonă vor fi afișate în a doua coloană din subsol.

en: Footer #2
ro: Subsol #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
ro: Piesele din această zonă vor fi afișate în a prima coloană din subsol.

en: Footer #1
ro: Subsol #1

en: Skip to the content
ro: Sari la conținut

en: Social Menu
ro: Meniu social

en: Footer Menu
ro: Meniu subsol

en: Mobile Menu
ro: Meniu pentru mobil

en: Desktop Expanded Menu
ro: Meniu extins pentru desktop

en: Desktop Horizontal Menu
ro: Meniu orizontal pentru desktop

en: Powered by WordPress
ro: Propulsat de WordPress

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Comments
ro: Comentarii

en: Older Comments
ro: Comentarii mai vechi

en: Newer Comments
ro: Comentarii mai noi

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: %1$s răspuns la &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s răspunsuri la &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de răspunsuri la &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
ro: Un răspuns la &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
ro: Lasă un comentariu

en: Show sub menu
ro: Arată sub-meniul

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
ro: #%d (fără titlu)

en: By Post Author
ro: De autorul articolului

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul tău așteaptă să fie moderat.

en: Edit
ro: Editează

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
ro: %1$s la %2$s

en: says:
ro: spune:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
ro: Asigură-te că acest contrast este suficient de mare pentru ca textul să poată fi citit.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
ro: Creează un efect de paralaxă când vizitatorii derulează.

en: Fixed Background Image
ro: Imagine fundal fixă

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
ro: Șablon copertă

en: Summary
ro: Rezumat

en: Full text
ro: Text complet

en: On archive pages, posts show:
ro: În paginile arhivă, articolele arată:

en: Show search in header
ro: Arată căutarea în antet

en: Theme Options
ro: Opțiuni temă

en: Header &amp; Footer Background Color
ro: Culoare fundal antet și subsol

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
ro: Scalează logoul până la jumătate din dimensiunea sa încărcată, făcându-l mai clar pe ecranele de mare rezoluție.

en: Retina logo
ro: Logo Retina

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
ro: Pagina pe care o cauți nu a putut fi găsită. Probabil a fost înlăturată, redenumită sau pur și simplu nu a existat.

en: Page Not Found
ro: Nu am găsit pagina

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress
